DOPLŇKY VÝŽIVY PRO DĚTI - ANO ČI NE - ČÁST II
DOPLŇKY VÝŽIVY PRO DĚTI - ANO ČI NE - ČÁST II
Zdravím všechny čtenáře. Vše začíná po tréninku – tuto hlášku často vídám a slýchám a do jisté míry s tímto tvrzením i souhlasím. Aby mělo tělo důvod růst a zdokonalovat se, je potřeba mu k tomu dodat ten správný stimul a to je právě trénink, nebo, chcete-li, nějaká fyzická aktivita. Zlepšování se v konkrétní činnosti se nazývá princip superkompenzace a znamená to vlastně, že čím častěji a pravidelněji budete tělo unavovat, tím vice se bude chtít na budoucí zátěž připravit. Neznamená to, že bychom se měli neustále dokola unavovat a “ničit” a cvičit stále stejně, ale je velmi důležité cyklovat činnosti v různých intervalech a hlavně tělu umožnit regeneraci a nabrírání nových, větších sil. A právě proto bychom měli správně jíst a odpočívat. A proč to zmiňuji? Když toto vědí a řídí se tím profesionální sportovci, čím dál tím vice i “hobby” sportovci, proč by to nemělo platit i pro aktivní děti a dospívající?
Tématem mých článků není návod, jak se správně stravovat a jak správně odpočívat, ale můj osobní a do jisté miry kvalifikovaný náhled na to, jak správně využít doplňků stravy pro děti a dospívající sportovce.
V minulém díle jsme si názorně ukázali, že jen proto, že se potravina nazývá “doplněk stravy” (nebo ještě hůře protein, gainer, BCAA, atd.) a že ji koupíte ve sportovním eshopu nebo u výrobce sportovní výživy, to ještě neznamená, že není vhodná i pro mladší generaci – děti a dospívající. Věnovali jsme se vitamínům a gainerům (sacharidovým suplementům) a dnes bychom si něco řekli o proteinech a aminokyselinách.
Protein je dnes začarované slovo, vídáme ho všude – na tyčinkách, jogurtech, sýrech, pečivu, … Je třeba si uvědomit, že bílkoviny (= proteiny), jsou přítomny téměř ve všech potravinách v různém množství a také ve všech živých organismech. Jedná se o různě dlouhé a větvené řetězce aminokyselin, které tělu slouží v první řadě jako stavební materiál a částečně také jako zdroj energie. Nás však zajímá zejména první uvedené. Je dokazané a navíc logické, že dítě ve vývinu, v “rostoucím” období, má požadavky na výživu vůči svému tělu a váze vyšší a u proteinu to platí samozřejmě také.
Dejme si opět jeden příklad. Dětské výživy nejmenovaných značek jsou v základu sušené mléko a sušená syrovátka. No a ty ohromné “chemické” pixly s nápisy CFM, WPC, PROTEIN, WHEY, atd. Nejsou nic jiného, než sušený syrovátkový protein, tedy izolát ze sušené syrovátky. Takový je například i 100% WHEY 80 Protein od společnosti MAXXWIN, který obsahuje jen kvalitní a čistý syrovátkový protein. Samozřejmě je třeba vybírat, zvláště v přídatných látkách typu sladidla a barviva, ale i v tomto platí, že sportovní suplement může být vhodnější, zdravější a čistější, než výživa doporučená pro děti. Budu se opakovat, ale vše je o množství a správném výběru. A stačí si přečíst etiketu nějakého ochuceného jogurtu nebo sladkosti “pro děti” a zaměřit se na sladidla a barviva – o tom ale až někdy příště.
Je také důležité, aby bílkoviny byly vyvážené, alespoň ze 40% se doporučují bílkoviny živočišné a především musí být plnohodnotné, tedy musí ve správném poměru obsahovat všechny esenciální (takové, které si lidské tělo neumí samo vytvořit a musí je přijmou z vnějšku) aminokyseliny (AMK). Takový je například i zmíněný syrovátkový protein, který svou biologickou hodnotou (BH) patří spolu s vaječnou bílkovinou k těm nejhodnotnějším.
A když už jsem zmínil ty esenciální aminokyseliny, mnozí z Vás jistě někdy slyšeli “nadávku” BCAA. Nejedná se o nic jiného, než právě o zmíněné esenciální aminokyseliny (leucin, iso-leucin, valin) a tyto představují přibližně 30% esenciálních AMK ve svalové bílkovině v těle. A rozhodně se nejedná o doplněk stravy, který by byl nevhodný pro děti a dospívající, naopak, požadavek na esenciální aminokyseliny obecně může být u kojenců přibližně až 10x a u dětí až 4x vyšší, než u dospělých. Tím nechci tvrdit, abyste kojencům kupovali BCAA suplementy, jen tím naznačuji, že pokud máte rostoucí aktivní dítě, které je ambiciózní, sportuje a chce to někam dotáhnout, existují možnosti, jak jeho snahu i zdraví v návaznosti na regeneraci a dostatek sil podpořit.
Každopádně závěr je takový, že proteinové doplňky rozhodně mohou být vhodné i pro děti a dospívající a není třeba se jich obávat a vyhýbat se jim jen proto, že na ně nejsou televizní reklamy nebo se neprodávají v lékárnách (ačkoliv tam jistě od mnohých farmaceutických společností takové doplňky také seženete). Už jen z podstaty věci, že bílkoviny běžně příjmají právě i malé děti. A zda to bude z potravin a nebo z různých možných důvodů z doplňků výživy, na tom obal produktu nehraje vůbec žádnou roli.
A jen tak mimochodem, všimli jste si někdy, že se do dětských výživ kromě vitamínů a minerálních látek přidává například Taurin, L-karnitin či Inosin? Tak o těchto jim podobným zase v příštím pokračování.
Autor: Petr Svačina - výživový poradce, trenér fitness, aktivní sportovec